Nomination List

ATHLETES
1924-25 Hamilton Tigers (hockey)
1932 Leander Men’s Rowing Team (rowing)
1943 Hamilton Flying Wildcats (football)
1951 Hamilton Tiger Cat Juniors
1955 Cathedral High Football Team (football)
1958 CYO Montclairs (basketball)
1958-59 CYO Montclairs Basketball Team (basketball)
1961 CYO Basketball Team
1961-62 Hamilton Red Wings (hockey)
1965 Stoney Creek Little League Rep Team
1967 Hamilton Tiger-Cats (football) – 2010 Inductee
1969 Hamilton Westinghouse Cavaliers Sr. Mens Basketball (basketball)
1972 Hamilton Hurricanes – 2013 Inductee
1975-76 Hamilton Fincups (hockey) – 2011 Inductee
1978 Hamilton Cardinals
2007 Hamilton Steelers (5 on 5 Football)
Andreychuk, Dave (ice hockey) – 2011 Inductee
Apps, Syl Jr. (hockey)
Barlow, Robert G. (ice hockey)
Barrow, John (football)
Bastedo, Larry (moto racing) – 2014 Inductee
Beattie, Edward – 2012 Inductee
Bester, Allan (hockey)
Bonk, John (football)
Braden, William Greening (boating)
Brandino, Patsy (boxer)
Brandino, Tony (boxer)
Browne, Les (football)
Callura, Jackie (boxing) – 2010 Inductee

Cameron, Bob (Football)

Carter, Maurice (motorsports)
Carter-Smith, Cecelia (track) – 2011 Inductee
Coffey, Joe (football)
Collins, Charles “Chub” (baseball)
Cosentino, Frank (football)
Covington, Grover (football)
Croft, Bob (basketball)
Crosby, Andrew (rowing)
Cupido-Toole, Colleen
Cushenan, Ian (ice hockey)
Custis, Bernie (football)
Dalla Riva, Peter (football)
Danychuk, Bill (football)
Davidson, Jack (Jackie) (soccer)
De Nobile, Gino (football)
DiPietro, Rocky (football)
Drake, Vincent (team handball)
Dunn, Red (football, hockey, official)
Faloney, Bernie (football)
Farrell, Nickolos (boxing)
Finlayson, Hunter Gray (baseball)
Forbes, Donna (Inline & Ice Hockey)
Frayne, Geraldine (basketball)
Fuller, Amanda (gymnast)
Gabriel, Tony (football)
Garlash (Gawrylash), Mike (boxer)
Gilbert, Ed (hockey)
Grant, Tommy (football)
Green, Donald M. (yachting)
Gunn, Alex (stock car driving)
Guyatt, Gordon N. (squash)
Haff, Fred (team handball)
Hamilton Tiger Cats Bees Intermediate Football (football)
Hamilton YMCA Volleyball (volleyball)
Hart, Dave (waterpolo) – 2014 Inductee
Harvey, Florence (golf) – 2013 Inductee
Henderson, Paul (hockey)
Henley, Garney (football) – 2011 Inductee
Horvath, Bill (team handball)
Howard, Jimmy (stock car)
Howell, Harry (hockey) – 2010 Inductee
Howell, Ron (football) (hockey)
Huber, Wilhelm (Willie) (hockey)
Hughes, David (sailing)
Irish, Chuck
Isaacs, Bill (lacrosse) – 2011 Inductee
Jackson, Russ (football) – 2010 Inductee
Johnson Sr., Dr. Raymond
Johnson, Russ (baseball)
Joslin, Jeff (Ultimate Fighter)

Joslin, Rick – 2013 Inductee

Kamula, Cam (swimmer)
Kelly, Ellison (football)
Kelly, James (motorcycle racing)
Kerr, Bobby (track) – 2012 Inductee
Knight, Donald (figure skater)
Knot A Breast (boat team)
Kraftcheck, Steve (ice hockey)
Krol, Joe (King) (football)
Krouse, Bob (football) – 2014 Inductee

Kuwabara, Ryan (Hockey)

LaForme, Mel (rowing) – 2010 Inductee
Lane, Anthony (football)
Larson Brothers (wrestling)
Larson, George (swimmer,wrestler)
Last, Egon (team handball)
Laufman, Ken (hockey)
Lazdins, Ray
Lewington, Betty
Lewington, Betty & Nancy
Lewington, Nancy
Lewis, Ray (Track) – 2010 Inductee
Lightheart, Philip (boxing)
Lyons, Billy (Red) (Wrestling)
MacDonald, Irene (diver) – 2014 Inductee
MacVicar, Don (weight lifting) – 2014 Inductee
Malar, Joanne (swimmer) – 2010 Inductee
Martin, Frederick R G (Fritz) (golf)
Martinello Sr., Marty (football)
McCourt, Dale (hockey)
McDade, Tom (baseball)
McGrane, John (soccer) – 2012 Inductee
Miles, Johnny (runner)
Miscinovich, Paul (hockey, football)
Morreale, Mike (football)
Morris, Jimmy (bowler)
Morris, Rick (hockey)
Morton, Charles (runner)
Mosco, Angelo (football and wrestling) – 2012 Inductee
Murphy, Jack “Pud” (football,swimmer)
Murphy, Ron (ice hockey)
Murray Oliver (hockey)
Narducci, Amanda (gymnast)
Nash, Alison (tennis)
Nattress, Ric (hockey)
Neil, Dale (track)
Neuman, Pete (football)
Oliver, Murray (ice hockey)
Ormerod, Lloyd (bowling)
Patterson, Hal (football)
Pedersen, Natasha (dance, gymnastics)
Powers, Johnny (wrestling)
Preusse, Dieter (team handball)
Rakoczy, Jessica (boxer)
Reed, Doug (hockey)
Robertson, Dewey (wrestling)
Robertson, Norman (sailor)
Rodden, Mike (ice hockey, football)
Rogers, Chris (horse racing)
Rogers, Jack (football)

Romano, Rocco (football)

Ross, Raymond (hockey)
Saunders, Claude (rower) – 2010 Inductee
Schnurr, Paula (track)
Scott, Vince (football)
Selinger, Jerry (football)
Sharp Bros, Mike & Ben (wrestling)
Sherring, Billy (track) – 2010 Inductee
Simpson, James (Jimmy) (football)
Speck, Fred (hockey)
Springstead, Velma (track) – 2011 Inductee
Staios, Steve (hockey)
Stankevisius, Joe (rowing)
The Hamilton Wrecking Crew (wrestlers)
Thompson, Jimmy (aquatic) – 2010 Inductee
Thompson, Patty (aquatic)
Thompson, Robert (coach)
Tolos, Chris & John (wrestling)
Turner, Don (stock car)
Under 15 Hamilton Lions Flag Football
Valvasori, Basil (basketball, football)
Wentworth, Jack (wrestling)
Westlock, Nick (golf)
Wheeler, Reg (football)
Willcock, John (bowling)
Williams, Percy (track)
Wilson, Jim “Punk” (softball)
Winfield, Earl (football)
Woods, George (runner)
Young, Jim (football)
Zambiasi, Ben (football)
Zion Lady Ramblers
Zuger, Joe (football)
BUILDER
Allen, Percival (broadcaster)

Michael Andlauer (Builder)

Arbour, Bernie (builder)
Balsillie, Jim (businessman)
Bastedo, Larry (moto racing) – 2010 Inductee

Boileau, Gerald (Media)

Braley, David (football, community) – 2010 Inductee
Burnes, Stan (basketball)
Clarke, Ian (golf)
Cole, Pat (track)
Dosen, Rudolph (Physiotherapist)
Eede, Ted (field hockey)
Firestone, Morgan (builder)
Gaudaur, Jake Jr.(football) – 2012 Inductee
Hanson, Brian (baseball)
Harrison, Doug (basketball) – 2012 Inductee
Harvey, Jim (football)
Hill, Alexander(flag football)
Hudecki, Leon John (bowling)
Johnson, Dr. Raymond (medicine)
Jones, Raymond (trainer)
Joslin, Rick (karate,kickboxing) – 2013 Inductee
Kenesky, Emil (Pop) (Inventor) – 2011 Inductee
Kennedy, Rev. Father Kyran
Kiriakopoulos, Johnny (International Children’s Games)
Lancaster, Ron (football)
Lautens, Gary (columnist)
Levy, David, Dr, (sports medicine) – 2013 Inductee
Lilliman, Frank (volleyball)
Litzen, Fred (hockey)
Marshall, Norm (broadcaster)
McCormick, Jack (aquatics)
McMillan, Dr. Robert (hockey)
Morrow, Al (rowing) – 2011 Inductee
Munro, John (builder)
Pelech, Jack (builder)
Quigley, Therese (administrator)
Quinn, Pat (hockey) – 2011 Inductee
Robertson, Don (hockey)
Robinson, M.M., Bobby (builder)
Rutlidge, William (Bill) (Soccer)
Ryan, Vinny (coach)
Saunders, Claude (rower) – 2010 Inductee
Savelli, Angelo (sports memorabilia)
Sazio, Ralph (football)
Settimi, Johnny (coach)
Sturrup, Bill (broadcaster) – 2013 Inductee
Sutherin, Don (football)
Sutton, Dr. Gene (Olympics, Sport Hamilton)
Thompson, Robert (Coach)
Traynor, Paul (basketball)
Williams, Brian (broadcaster)
Willson, Clarence (basketball)
Yachetti, Roger (football)
COACHES, MANAGERS, OFFICIALS
Bastedo, Larry (moto racing) – 2014 Inductee

Bond, Brian – (Swimming), Coach

Foxcroft, Ron (basketball, community) – 2011 Inductee
Friday, Bill (referee) – 2010 Inductee
MacPherson, Kitch (basketball) – 2014 Inductee
McColman, Al (official)
Rhodes, Wesley (football)
Saunders, Claude (rower) – 2010 Inductee
Young, Joe
McCarthy, Michael (football)
  • Photo Gallery