Last updated June 3, 2020

1932 Canadian Olympic Eight Crew
1936 Olympic Heavy Eight - Leander Boat Club
1943 Hamilton Flying Wildcats (football)
1951 Hamilton Tiger Cat Juniors
1955 Cathedral High Football Team (football)
1958 CYO Montclairs (basketball)
1958/59 CYO Montclairs Basketball Team (basketball)
1961 CYO Basketball Team
1965 Stoney Creek Little League Rep Team -- inducted
1967 Hamilton Tiger-Cats -- inducted
1969 Hamilton Westinghouse Cavaliers Senior Mens Basketball Team (basketball)
1972 Hamilton Hurricanes -- inducted
1975-76 Hamilton Fincups (hockey) -- inducted
1978 Hamilton Cardinals
2007 Hamilton Steelers (5on5 Football)
Andreychuk, Dave (ice hockey) -- inducted
Barlow, Robert G. (ice hockey)
Barrow, John (football)
Bastedo,Larry (moto racing) - inducted
Beattie, Edward -- inducted
Bester, Allan (hockey)
Binns, Hilda May (paralympics) -- inducted
Bonk, John (football)
Braden, William Greening (boating)
Brandino, Patsy (boxer)
Brandino, Tony (boxer)
Browne, Les (football)
Callura, Jackie (boxing) -- inducted
Carter, Maurice (motorsports)
Carter-Smith, Cecelia (track) -- inducted
Coffey, Joe (football)
Collins, Charles "Chub" (baseball)
Covington, Grover (football)
Croft, Bob (basketball)
Cupido-Toole, Colleen
Cushenan, Ian (ice hockey)
Custis, Bernie (football) -- inducted
Dalla Riva, Peter (football) -- inducted
Danychuk, Bill (football)
Davidson, Jack (Jackie) (soccer)
DiPietro, Rocky (football) -- inducted
Drake, Vincent (team handball)
Dreher-Ward, Connie (bowling)
DuMoulin, Seppi (football)
Dunn, Red (football, hockey, official)
Faloney, Bernie (football) - inducted
Farrell, Nickolos (boxing)
Finlayson, Hunter Gray (baseball)
Forbes, Donna (Inline & Ice Hockey)
Frayne, Geraldine (basketball)
Fuller, Amanda (gymnast)
Gabriel, Tony (football)
Garlash (Gawrylash), Mike (boxer)
Gilbert, Ed (hockey)
Grant, Tommy (football)
Green, Donald M. (yachting)
Gunn, Alex (stock car driving)
Guyatt, Gordon N. (squash)
Haff, Fred (team handball)
Hart, Dave (waterpolo) -- inducted
Harvey, Florence (golf)-- inducted
Hayes, Jason (football)
Henley, Garney (football) -- inducted
Horvath, Bill (team handball)
Howard, Jimmy (stock car)
Howell, Harry (hockey) -- inducted
Howell, Ron (football) (hockey)
Huber, Wilhelm (Willie) (hockey)
Hughes, David (sailing)
Irish, Chuck
Isaacs, Bill (lacrosse) -- inducted
Jackson, Russ (football) -- inducted
Johnson Sr., Dr. Raymond
Johnson, Russ (baseball)
Joslin, Jeff (Ultimate Fighter) -- inducted
Kamula, Cam (swimmer)
Kelly, Ellison (football)
Knight, Donald (figure skater) -- inducted
Knot A Breast (boat team)
Kraftcheck, Steve (ice hockey)
Krol, Joe (King) (football)
Krouse, Bob (football) -- inducted
LaForme, Mel (rowing) -- inducted
Lane, Anthony (football)
Larson Brothers (wrestling)
Larson, George (swimmer, wrestler)
Last, Egon (team handball)
Laufman, Ken (hockey)
Lazdins, Ray
Lewington, Betty
Lewington, Nancy (track) -- inducted
Lewis, Ray (Track) -- inducted
Lightheart, Philip (boxing)
Lyons, Billy (Red) (Wrestling)
MacDonald, Irene (diver) -- inducted
MacVicar, Don (weight lifting) -- inducted
Malar, Joanne (swimmer) -- inducted
Martin, Frederick R G (Fritz) (golf)
Martinello Sr., Marty (football)
McGrane, John (soccer) -- inducted
Miles, Johnny (runner)
Miscinovich, Paul (hockey, football)
Morreale, Mike (football)
Morris, Jimmy (bowler)
Morton, Charles (runner)
Mosco, Angelo (football, wrestling) -- inducted
Murphy, Jack "Pud" (football,swimmer)
Murphy, Ron (ice hockey)
Murray Oliver (hockey)
Narducci, Amanda (gymnast)
Nash, Alison (tennis)
Nattress, Ric (hockey) -- inducted
Neil, Dale (track)
Neuman, Pete (football)
Oliver, Murray (ice hockey) -- inducted
Ormerod, Lloyd (bowling)
Patterson, Hal (football)
Pedersen, Natasha (dance, gymnastics)
Powers, Johnny (wrestling)
Preusse, Dieter (team handball)
Quigley, Thérèse (builder) -- inducted
Rakoczy, Jessica (boxer)
Robertson, Dewey (wrestling)
Robertson, Norman (sailor)
Rodden, Mike (ice hockey, football)
Rogers, Chris (horse racing) -- inducted
Rogers, Jack (football)
Ross, Raymond (hockey)
Saunders, Claude (rower) -- inducted
Schnurr, Paula (track) -- inducted
Scott, Vince (football)
Selinger, Jerry (football)
Sharp Bros, Mike & Ben (wrestling)
Sherring, Billy (track)
Simpson, James (Jimmy) (football)
Sonmor, Glen (hockey)
Springstead, Velma -- inducted
Staios, Steve (hockey)
Stankevisius, Joe (rowing)
The Hamilton Wrecking Crew (wrestlers)
Thompson, Jimmy (aquatic) -- inducted
Thompson, Patty (aquatic)
Thompson, Robert (coach)
Tolos, Chris & John (wrestling)
Turner, Don (stock car)
Under 15 Hamilton Lions Flag Football
Valvasori, Basil (basketball, football)
Waszczuk, Henry (football)
Watkins, Joe (sportswriter, builder)
Wentworth, Jack (wrestling)
Westlock, Nick (golf)
Wheeler, Reg (football)
Willcock, John (bowling)
Williams, Percy (track)
Wilson, Jim "Punk" (softball)
Winfield, Earl (football)
Woods, George (runner)
Young, Jim (football)
Zambiasi, Ben (football)
Zion Lady Ramblers
Zuger, Joe (football) -- inducted